... OSUD JE TO, CO SI SAMI PŘIPRAVÍME ...

8. STRAVA NA AKCI

 

A je to tady. Dítko jede na akci na které se v uvozovkách musí o sebe postarat (tedy vždy pod dozorem daného vedoucího)! Jak na to, co nabalit, co je vhodné a co nikoli, nač nezapomenout?! To vše najdete zde níže (tedy pár rad a doporučení).

 

JEDNODENNÍ AKCE.

Jsou to většinou jednodenní záležitosti, kdy ráno někam vyrázíme a večer se vracíme. Takže v podstatě se děti stihnou doma nasnídat a opět večer si zase doma sníst teplou večeři. Takže by se dalo říct že děti bez teplého jídla nebudou. Samozřejmě že je třeba zvolit i v tomto úseku mezi snídaní a večeří stravu dle daného období. Zde předpokládáme že v období podzimu a zimy, pokud to možnosti dovolí mohou si děti zakoupit v restauraci nebo na chatě teplou polívku / čaj. Proto je vhodné dát dětem i přiměřenou částku na toto teplé jídlo a čaj.

Jídlo: Na jednodenní akce úplně postačí nachystat pár obložených chlébů nebo sendvičů (salám, sýr nebo třeba řízek či karbenátek), popřípadě nějaký koláč (není nad domácí výrobu) a vše pečlivě zabalit do papírového ubrousku a vložit do mikroténového sáčku. Samozřejmostí je pak i přiložit nějakou tu zeleninku (i když spousta dětí bude tvrdit že to nejí - ale není tomu tak a hlad je hlad), jako očištěnou mrkvičku, pár ředkviček, kedlubnu nebo i opláchnutou papriku. Zeleninu je dobré vždy vložit do úmělohmotného obalu (krabičky) nebo do dvojitého mikroténového sáčku. K tomuto přidáme pak i nějaké to ovoce dle daného období (né však takové které se rozmačká), jablko, pomeranč, kiwi...

Sladkost: Vše pak určitě zpestříte nějakou tou sladkostí, tedy tak jak to mají Vaše děti rády (nejlépe s rozumem aby sladkost nedodala jen cukry ale i nějakou tu energii). Určitě nikoliv oplatky, sušenky nebo chipsy - rozmačkali by se. Stačí i jedna energetická tyčinka, nebo pytlík bonbónů (je to způsob jak někomu nabídnout a rozjet konverzaci či seznamování).

Pitný režim: Pak nesmíme samozřejmě zapomenout na pitný režim. A zde opět dle daného období a druhu akce. Pokud jde o akci s návštěvou chaty nebo možností v chladném počasí zakoupit teplý čaj, postačí pak klasické pití v pet lahvi. V opačném případě doporučujeme čaj v termoláhvi. Nápoje by neměli být moc sladké (neuhasí žízeň ba naopak ji ještě znásobí), doporučuji spíše minerálky nebo nesycenou vodu se sirupem.

 

DVOUDENNÍ AKCE.

Dvoudenní akce už je záležitost u které je opravdu třeba vše pečlivě a s rozmyslem naplánovat. Jde však vždy o akci (soutěže nebo soustředění) s ubytováním a tedy s budovou ve které je možnost si jídlo ohřát a uvařit si čaj (tedy budova s kuchyňkou a základním vybavením - mikrovlnka, rychlovarná konvice). Samozřejmě že může být i mimořádná situace - ale vzhledem k plánování je to opravdu situace miomořádná :-). Při balení stravy je třeba si uvědomit, že vše co nabalíte svému dítěti, to si bude muset i samo odnést! Proto s rozvahou a opravdu jen to co je nutnbé a nezbytné!

Na dvoudenní akci je třeba rozlišovat dva druhy stravy (stravu kterou sní už cestou - stravu kterou budou jíst až na místě). Pokud je možnost vždy je dobré aby se dítě před cestou najedlo doma (nejlépe nějaké teplé jídlo) a na cestu nešlo s prázným žaludkem narychlo.

Svačinka na cestu: Na cestu (která zpravidla trvá 2 - 2,5 hodiny) dejte dětem jídlo které se rychle sní a nevydrží dlouhodobě. Tedy svačinu rohlík (nebo toust - třeba i zapékaný) s máslem, salám a sýr, buchtu apod. Přidejte nějaké ovoce (jablko, hrušku, kiwi nebo i banán či pomeranč, mandarinku. Jako pití pak stačí slazená minerálka nebo voda se šťávou v 1,5 litrové pet láhvi. Nezapomeňte na nějakou drobnou sladkost - třeba jen tyčinku (nikoli chipsy, oplatky, tyčinky a pod. - děti tak zbytečně udělají nepořádek ve wagónu a zabere jim toto více místa).

Hlavní jídlo: Předpokládáme že dítě bude večeřet, snídat a obědvat mimo domov a proto podle toho musíme i dítě potravinově vybavit. Na večeři doporučuji klidně dát do krabičky několik uvařených brambor a navrch dát třeba řízek nebo karbenátek, sekanou (na místě vždy lze ohřát v mikrovlnce). Nebojte se dát i čínskou polévku (někdo zbytečně odsuzuje), dodá energii a něco teplého do žaludku (dnes se dá koupit i mnoho druhů s nízkým obsahem soli) a k tomu rohlíky.

Na snídani klidně zabalte do mikrotenového sáčku půlku buchty, nebo zapečte pár sendvičů se salámem a sýrem (velmi vděčné u dětí a vydrží), přibalte sáčkový čaj (někdo rád černý a někdo ovocný) a pár kostek cukru (nebo do tuby od šumivých tablet klasický cukr). Sendviče (buchty vložte do úmělohmotné krabičky).

Na oběd můžete klidně dětem nabalit instantní jídlo (dnes je vcelku velký výběr, kdy přidáte pouze vodu a uvaříte). Lepší je i možnost připravit jídlo doma, dát do zavařovací sklenice, přibalit knedlík nebo chleba a vše je vyřešeno. Na místě si jídlo dají děti do lednice a druhý den ohřejí a sní. Nezapomeňte přibalit i trochu té zeleniny (nakrájenou kedlubnu, mrkvičku, rajče či plátky papriky) a dejte opět do krabičky.

Na svačinky pak dětem stačí nějaká energetická tyčinka, ovoce (jablko, banán, hruška). Navrch pak nějaká drobná sladkost jako lízátko nebo sociální zbližovadlo - pytlík bonónů.

Pitný režim je nutné dodržovat všude. Většinou na soutěžích si děti nosí své pití do tělocvičny (na soustředění je pak pitný režim vždy zajištěn automaticky), proto doporučujeme dát dětem na cestu minimálně 1,5 litrovou pet lahev s nápojem, kterou pak využijí jako lahev na doplnění pitiva. Jako pitivo doporučujeme instantní nápoje v sáčku (dnes je bohatá škála druhů), ředitelné vodou. Nezapomeňte přibalit i nějaký ten čajík v sáčku.

 

 

© 2016 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode